Informace o kapelách

Pátek 18. listopadu 2016, Městské centrum Grand

 
Big Band Beta


Jeden z nejznámějších regionálních big bandů prokázal svou životaschopnost a nepřestává překvapovat, a to především stále se zlepšujícími výkony jednotlivých hráčů, ale i novými aranžemi. Původně žákovský orchestr při ZUŠ Slaný, který navázal na tradici slánské Alfy, se postupně vymanil ze své adolescentské škatulky a může dnes směle konkurovat nejednomu profesionálnímu tělesu. V letošním roce výrazně obohatil a rozšířil svůj repertoár.

Obsazení: Milena Rubešová - altsax, klarinet, Petra Hložková - altsax, Ondřej Čečrdle - tenorsax, Rostislav Linda - tenorsax, Ján Eržiak - barytonsax, Vladislav Císař, Václav Kučera, František Kajgr, Radek Prošek - všichni trumpeta, Jiří Hokovský, Josef Protiva, Jindřich Orlt, Petr Drvota - všichni trombon, Martin Dvořák - basa, Martin Votýpka Pecha - kytara, David Kučera - piano, Jaroslav Žoha - bicí, Marika Postlerová, David Šarboch - zpěv

 
The Documents (USA/CZ)

Českoamerickou kapelu zaměřenou na vokální výkony podepřené současnou populární i jazzovou hudbou vede baskytarista Radim Genčev. Inspiraci pro svou tvorbu hledají umělců Jacob Collier, Erykah Badu, ale i nedávno na věčnost odešlých hvězd Prince nebo Michaela Jacksona. Svou směsici r´n´b, neo soulu, popu a gospelu nahrávají u společnosti SubPub Records, kde v roce 2015 vydali album Signature.

 Obsazení:

Horek McWilliams - singer,
Jan "Johny" Bálek - grand piano, fender rhodes, synth,
Filip Ernst - drums, percussions,
Radim Genčev - bass, band leader

 
Kamil Běhounek Revival

Patrně nejslavnější český jazzový akordeonista, ale také skladatel, aranžér a kapelník se narodil 29. března 1916 v jihočeské Blatné, převážnou část svého dětství a dospívání však prožil ve Slaném. Běhounkovi vlastnili dům čp. 17 ve Školské ulici (nyní Štechova), kde se ve svých studentských letech Běhounek oddával poslouchání jazzových gramodesek a pořádal sešlosti vrstevníků se zvláštní pozorností věnovanou jazzové hudbě. Slánské gymnázium, tehdy ještě sídlící v budově bývalé piaristické koleje na náměstí (dnes muzeum a knihovna) vystudoval v letech 1927 – 1935. Současně již koketoval s hraním na housle, avšak zásadním byl pro něj objev staré heligonky. Přes frustrující smrt otce pokračoval Kamil v cestě za svým snem; matka jej podporovala a koupila mu jeho první chromatickou harmoniku, na kterou se mladý samouk brzy naučil všechny americké „taneční“ a jazzové skladby tehdejší doby.
 
Po zapsání na studia na pražské Právnické fakultě Univerzity Karlovy začal Běhounek přicházet do užšího styku s jazzovým a vůbec uměleckým prostředím: od (prvního českého koncertního jazzového) orchestru Gramoklubu, přes pionýry jako byli Emanuel Uggé a Jiří Traxler po hvězdy jako Jaroslav Ježek, R. A. Dvorský nebo Voskovec a Werich. Běhounkovy skladby se objevily na deskách, filmech a hlavně na koncertních pódiích. Před definitivním opuštěním ČSR 14. února 1948 měl napsanou téměř stovku skladeb. Po uklidnění situace v emigraci se oženil v Brémách a pokračoval v práci. Svůj pestrý život ukončil 25. listopadu 1983 v Bonnu. Ve stejném roce byly v Kanadě Josefem Škvoreckým vydány jeho vzpomínky, kde věnuje téměř třetinu knihy svému „slánskému“ mládí.

Jazz Club Slaný a Město Slaný věnují památce letošního 100. výročí narození Kamila Běhounka, legendy české hudby, zahájení 50. Slánských jazzových dnů na hlavní festivalové scéně, kde se pod názvem Kamil Běhounek Revival sejde kapela složená speciálně pro tuto příležitost, jež zahraje vybrané Běhounkovy kompozice i další dobové skladby, které tento „1. evropský jazzový akordeonista“ hrával se svým orchestrem.
 
Obsazení:
Otakar Martinovský – klarinet, průvodní slovo; Tomáš Křemenák – akordeon; Vít Fiala – kontrabas, aranžmá; Jaroslav Šindler – kytara; Jan Dvořák – bicí; Darja Kuncová – zpěv; Pavel Švestka – zpěv a housle


Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ/PL)

Trumpetista Lukáš Oravec (*1988), černý kůň nastupující generace středoevropských jazzmanů, přijede do Slaného se svým mezinárodním kvartetem. Po absolutoriu žilinské Konzervatórie studoval na Royal Academy of Music v dánském Aarhusu a následně na brněnské JAMU. Má za sebou zahraniční stáže a angažmá, je mj. členem Big Bandu Gustava Broma. Vlastní kvartet založil v roce 2012, za jehož debutové album získal cenu Esprit 2013 za nejlepší jazzové album; další ocenění získal díky své mistrné hře na trubku. Vedle československých spolupracuje s mnoha mezinárodně proslulými hudebníky, jako jsou Bob Mintzer, Vincent Herring, Andy Schofield nebo Wayne Escoferry

 
Rozhlasový Big Band Gustava Broma

Dlouhodobě nejen na domácí půdě, ale i v zahraničí mimořádně proslulý Rozhlasový Big band Gustava Broma patří nepochybně mezi nejznámější a nejosvědčenější tělesa na letošních jazzových dnech. Orchestr založený Gustavem Bromem poprvé veřejně vystoupil v roce 1940; kapelník jej vedl až do své smrti roku 1995. Ten jej také přivedl k největší slávě, kdy byl mj. zařazen mezi deset nejlepších jazzových orchestrů světa s hosty hudebního nebe – Maynardem Fergusonem, Dizzy Gillespiem či Dianou Ross. V současné době jsou členy orchestru mladí talentovaní hráči, pro něž je angažmá v big bandu neocenitelnou zkušeností, současně udržují mladistvého ducha souboru, který dnes vede dirigent Vlado Valovič a který se stal rezidenčním big bandem Českého rozhlasu.

Současné složení orchestru je:

Dirigent: Vlado Valovič
Manažer: Tibor Lenský

Trubky: Miroslav Hloucal, Lukáš Koudelka, Juraj Bartoš, Ondrej Juraši
Trombony: Petr Hnětkovský, Přemek Tomšíček, Michal Motýl, Štěpán Janoušek
Saxofony: Radovan Tariška, Rostislav Fraš, Ondřej Štveráček, Rudolf Březina, Miroslav Poprádi
Piano: Luboš Šrámek
Keyboard: Pavol Kvassay
Kytara: Tomáš Redey
Kontrabas: Tomáš Baroš
Bicí: Kamil Slezák

 

Los Rumberos

Poněkolikáté se do Slaného vrací kapela Los Rumberos, oblíbená pro svou hravou energičnost a zálibu v latinsko-americké hudbě. Hnací motor souboru, současně skladatel, multiinstrumentalista a kapelník Petr Smetáček se spolu s kolegou Janem Burianem začali takto profilovat už při studiích na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka. Pro velmi rytmické až taneční interpretace využívají plejádu exotických nástrojů s podporou dalších hudebníků, kde nechybí hra na piano či kytaru, zpěv a samozřejmě perkusní nástroje. Petr Smetáček je doma především v salse a afrokubánské hudbě. Na toto téma vydal nejen hudební nahrávky, ale i soubornou publikaci.

 

Sobota 19. listopadu 2016, kaple vlastivědného muzea

 
Never Sol

Sobotní odpoledne v muzejní kapli Zasnoubení Panny Marie bude patřit zpěvačce a pianistce Never Sol (vlastním jménem Sára Vondrášková). Mohli jsme jí spatřit nejprve v hudebních soutěžích, brzy již také ve spolupráci se známými jmény české alternativní scény, jako je Floex nebo Jan P. Muchow, který produkoval její debutové album. To vyšlo v roce 2013, ovšem o rok později se dočkalo celosvětové distribuce. Ve světě vidí Never Sol také své velké popové vzory, zpěvačky Emiku a Bat for Lashes. Důraz klade na silnou autorskou výpověď, emoce a žánrovou i textovou nejednoznačnost, kterou si každý může interpretovat po svém.

 

Sobota 19. listopadu 2016, Městské centrum Grand

AppenDixie

Pražsko – slánský swingový a dixielandový soubor nejmladší generace…

Obsazení:

Petr Jambor - cornet,
Petr Seghman - trombone,
Aleš Hrabě - guitar,
Václav Pokorný - double bass,
Jirka Čonka / David Maxa - drums

 
The Bladderstones

Blues crossoverové power trio, které hledá tradici a osobní příběh bluesové hudby v současnosti. V roce 2014 vydali CD Bored of Love, v roce 2015 zvítězili v mezinárodní bluesové soutěži Blues aperitiv a do roku 2016 vstupují s novým hráčem na bicí. V roce 2016 získali ocenění Bluesovej ankety 2016 „Nejlepší počin na české bluesové scéně v roce 2015“, kterou uděluje BLUESMUSIC.SK, člen Evropské bluesové unie „European Blues Union“ a světové nadace „The Blues Foundation“. Když se žák stane lepší než učitel, nezbývá než s ním založit kapelu. Když chcete maximální svobodu, ale zároveň i interakci a milujete zvuk kapely (a chcete se vejít do osobního auta), pak hrajete v triu. Pokud hudbu berete víc srdcem než rozumem, skončíte u blues. Na tom stojí The Bladderstones: kapela, která vychází z blues, aby se do něj zase vrátila.

Obsazení: Tomáš Frolík – kytara, zpěv; Johnny Judl – baskytara, zpěv; Michael Nosek – bicí, zpěv


Hugo Race Fatalists (AUS/IT)

Po čtyřech letech se do Slaného vrací superstar australské hudby, zpěvák, kytarista, skladatel a bandleader Hugo Race (*1963), který se do paměti posluchačů zapsal nejhlouběji spoluprací s Nickem Cavem. V současnosti vystupuje především s kapelami True Spirit, Dirtmusic a žánrově silně spřízněnými Fatalists. Podílel se, většinou rozhodujícím způsobem, na vzniku přes 30 hudebních alb, které oscilují mezi blues, rockem, folkem, psychedelií, gospelem a dalšími vlivy s charakteristickým, výrazně hlubokým, upřímně prožívaným až spirituálním podtextem. Tato nezměnitelná kultovní postava je velmi dobře přijímána právě českým publikem. Do Slaného se vrací podpořen zkušenými muzikanty Fatalists ze sicilské Katánie, s nimiž vydal mj. v roce 2011 skvělé album We Never Had Control, letos opět kritikou dobře přijaté album 24 Hours to Nowhere a s nimiž završí sobotní festivalový večer na hlavní scéně Městského centra Grand.

https://www.facebook.com/pg/hugoracefatalists/about/
 


Iva Bittová & Čikori

Diva československé alternativní hudby, nadžánrová zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová (*1958) nikdy nezapřela své kořeny. Na sklonku 70. let spolupracovala s Divadlem Husa na provázku, v roce 1984 se vydala na sólovou dráhu. Spolupracovala se známou kapelou Dunaj a zejména s bubeníkem Pavlem Fajtem, ale i našimi předními jazzmany, jako je Emil Viklický nebo Jiří Mráz. Elegantně se pohybuje i v klasické hudbě, jazzu, rocku, etnických stylech či world music, ale přesto zůstává svá, tajemná i veselá, energická i schoulená do sebe v nezaměnitelných osobních výpovědích. Vedle natočení téměř čtyřiceti alb si zahrála ve dvacítce filmů, v dokumentech a získala nesčetná ocenění. Do Slaného přijíždí s kmenovou kapelou Čikori, se kterou letos v říjnu vydala album At Home.

Obsazení: Iva Bittová – zpěv, housle; Vladimír Václavek – kytara; Oskar Török – trubka; Jaromír Honzák – kontrabas; Miloš Dvořáček – bicí, perkuse

 

Ondřej Pivec Organic Quartet


Kapela byla založena v roce 2005 čtyřmi studenty Ježkovy konzervatoře - Ondrou Pivcem, Tomášem Hobzkem, Liborem Šmoldasem a Kubou Doležalem a na české jazzové scéně má své jisté místo. Organic Quartet je součástí mladé, neobvykle kvalitní vlny českého jazzu a její potenciál, hráčské kvality, vyzrálý repertoár a výjimečné umělecké nasazení přesahují české hranice. Kapela je držitelem ceny Talent roku na Philips International Jazz Festivalu již z roku 2005, získává množství pozitivních ohlasů i recenzí renomovaných kritiků. Kapela zcela běžně koncertuje v zahraničí. Inspirací jsou jí vedle jazzu i vily funku, rocku a blues. Kapela dosud vydala tři alba, z čehož hned první získalo cenu Anděl za nejlepší jazzové a bluesové album roku 2006.

Obsazení: Ondřej Pivec – hammondovy varhany; Libor Šmoldas – kytara; Jakub Doležal – saxofony; Tomáš Hobzek – bicí

 
 

Neděle 20. listopadu 2016, kaple vlastivědného muzea

 
Ingrid James Quartet (Austrálie / CZ)

Druhou výraznou osobností festivalu australského původu je Ingrid James – jedna z nejvýraznějších zpěvaček nejmenšího světadílu. Hudební kritika si cení kombinace barvy jejího hlasu s perfektní intonací a hlavně prožitkem, který svým zpěvem zprostředkuje publiku. Má na kontě mnoho vydaných CD a tisíce koncertů po celém světě. Na jejím českém turné jí doprovodí trio kytaristy Libora Šmoldase, který už ve svých třiatřiceti letech poznal koncertní pódia na čtyřech kontinentech a ve světových metropolích.

 
Obsazení: Ingrid James - zpěv, Jakub Zomer - hammondky, Libor Šmoldas - kytara, Tomáš Hobzek – bicí