Informace o kapelách 48. ročník

HARLEMANIA
Zpěv: Petra Ernyeiová a Pavel Štursa, kapelník Marek Rejhon. Orchestr HARLEMANIA vznikl na zklidněné české scéně v roce 2011 v Praze. Myšlenka na založení kapely, která by se věnovala swingové hudbě z let 1930 – 40, se vznášela již delší dobu ve více velkých hudebních myslích hlavního města. Byl to však až současný kapelník, který si uvědomil, že i za cenu vlastního sebezničení na sebe musí vzít to riziko i zodpovědnost. Následovně se mu podařilo přesvědčit další zoufalé duše a s nimi začít celý tento nesmysl. Jak říká kapelník, je to nejlepší způsob, jak se stát maniak. Nebo snad Harlemaniac?

Trumpets: Ladislav Koucký, Petr Koptiš, Martin Kulhavý Saxes: Tomáš Černý (as, ss), Jan Janda (as, ts, cl), Ruda Musil (ts, cl), Trombones: Jaroslav Kurzweil, Roman Fišer Piano: Jakub Šafr, Bass: Petr Pospíšil, Drums: Jan Kubeš, Vocal: Pavel Štursa, Petra Ernyeiová, Conductor, guitar, banjo, vocal: Marek Rejhon, Martin Voříšek (as, bs, cl)

E Converso
Saxofonista a skladatel Michal Wroblewski se narodil v roce 1988 v Kladně. Od útlého věku se věnuje hře na dřevěné dechové nástroje. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, hlavní obor-saxofon a klarinet u prof. J.Kuliševa, poté VOŠ na téže škole, obor saxofon u prof. Rosti Fraše. V současné době pokračuje ve studiu na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Michal Wroblewski je členem Bigbandu Českého rozhlasu a kapel Bran, Císařband, Adam Tvrdý Crossover Band, Rotengam Group a Los Rumberos. Ve druhém ročníku konzervatoře založil kvinteto Mocca Malacco, pro které zároveň komponuje. V roce 2008 byla tato formace vybrána, jako jediná kapela z Čech, do finále mezinárodní soutěže Junior jazz. Michalovým druhým autorským projektem je kapela E Converso, která vznikla v roce 2011 a která hraje moderní jazz se zajímavým konceptem. Ve své hudbě pracuje hodně s kompozicí i improvizací a to všemi možnými způsoby. Propojuje vlivy newyorské downtown scény, současného evropského jazzu a různých dalších žánrů  vážné hudby až po rock. Pracuje s náladou, náhodou a emocemi. Kapela však vždy oslní posluchače strhující dávkou energické hudby, přes své mládí je překvapivě zralá a produkuje posluchačsky vstřícnou hudbu.

Michal Wróblewski – saxophones, clarinet; Jan Pisklák – guitar, effects; Vladimír Micenko – double bass; Jan Chalupa – drums

Jan Kořínek and Groove featuring SHARON LEWIS
Jan Kořínek je zakladatelem, srdcem, duší a mozkem kapely „Groove“. Jan vstoupil na jazzovou scénu jako basista, dnes však hraje výhradně na varhany. V hudbě ctí tradici velkých hráčů na Hammondovy varhany (Jimmy Smith, Jimmy McGriff, Richard Groove Holmes a další) a s lehkostí sobě vlastní se pohybuje po tenké linii mezi blues a jazzem. Častá je jeho spolupráce se zahraničními bluesovými umělci jako Lorenzo Thompsonem, Ed Davis, Charlie Sawyerem či Sharon Lewis. Kořínek sám byl také hostem vybraných zahraničních skupin (například The Kinsey Report, Sharon Jones and The Dap Kings) a charakteristický zvuk jeho varhan se objevil na mnoha současných bluesových, jazzových a soul-jazzových nahrávkách. Sharon Lewis - Texas Fire odstartovala svojí hudební dráhu v klubu Buddy Guy's Legends v roce 1993. Od té doby pravidelně vystupuje po území USA a celém světě. Její živá vystoupení ukazují velkou lásku k blues. Zpěvačka spolupracovala například s Jimmy Johnsonem, Harmonica Hinesem, John Primerem, Dave Specterem, Carl Johnsonem či Son Sealsem. Sharon Lewis vystupuje s Groove Jana Kořínka od roku 1998, od té doby s nimi v rámci několika turné procestovala téměř celou Evropu.

Petr Kroutil Orchestra a Barbora Řeháčková
Jazzový saxofonista, klarinetista, zpěvák, flétnista a skladatel Petr Kroutil (*1973) studoval hudbu od raného mládí. Začal v šesti letech na zobcovou flétnu, později přestoupil na klarinet a po ukončení studia na gymnáziu vystudoval Petr Konzervatoř Jaroslava Ježka v oboru saxofon a klarinet. V roce 2003 studoval na prestižní Berklee College Of Music obor performance a jazzová kompozice. Poté co se v lednu roku 2004 téměř na dva roky přestěhoval do Nepálu, navštěvoval kurzy bambusové flétny na Kathmandu Music University. Veřejně známým se stal po natočení televizní adaptace románu Josefa Škvoreckého Prima sezóna, ke které nahrál Petr i hudbu. Již v 18 letech se Petr stal členem Originálního pražského synkopického orchestru. V roce 1996 spoluzaložil big band - Pražský Swingový Orchestr, ve kterém působil jako hlavní sólista, zpěvák a moderátor. O rok později založil soubor Přátelé tichého jazzu, který hrál hlavně west coast jazz. S indickou zpěvačkou Renu Gidoomal vydal v roce 2002 v Londýně album Bhakti Junction. Během let měl Petr možnost vystupovat s věhlasnými americkými umělci, jako The Platters s Herbem Reidem, Marty Allenem, Kennym Jamesem, Victorem Mendozou a Joe Mareinym. V Nepálu založil kapelu The McTwisters. V létě 2012 vystoupil Petr na Trafalgar Square v Londýně, aby jako jediný hudební reprezentant České republiky hrál na slavnostním zahájení Olympijských her. Koncert byl přenášen televizí BBC prakticky po celém světě. Po návratu do ČR se stal členem skupiny Jany Koubkové a v roce 2006 založil svůj soubor Petr Kroutil Orchestra, který hraje jak původní tvorbu, tak i známé americké standardy. Do svých řad přizval ty nejzkušenější hráče a většinou i pedagogy Konzervatoře Jaroslava Ježka. Petr Kroutil Orchestra je kvinteto špičkových jazzových muzikantů, který výjimečným a moderním způsobem navazuje na tradici americké swingové hudby a unikátním způsobem ji propojuje s prvky world music. V posledních letech rozšířil řady svého tělesa o mladou a talentovanou zpěvačku Barboru „Swinx“ Řeháčkovou.
Barbora Řeháčková absolvovala v roce 1999 na Konzervatoři v Teplicích v oboru viola. Další tři roky působila jako violistka v Severočeské filharmonii v Teplicích. Od roku 1999, kdy si poprvé zazpívala s kolegy z orchestru SČF ve skupině Clarinet Society při jam sessionu několik jazzových standardů, je Barbora etablovanou a uznávanou jazzovou zpěvačkou. Zpívala s našimi předními hudebníky i jazzmany: Petrem Maláskem, Vítem Fialou, Františkem Kopem, Svatoplukem Košvancem, Vladimírem Žižkou, Zdeňkem Zdeňkem, Jiřím Růžičkou, Janem Jiruchou a dalšími. Spolupracovala s bandem Felixe Slováčka, Swingbandem Ferdinanda Havlíka, Bohemia Bigbandem a vokálním kvartetem The Swings. V roce 2013 s Petr Kroutil Orchestra vydala své čtvrté CD, na kterém se významnou měrou podílela i autorsky. Ve Slaném jsme ji mohli slyšet spolu s Lee Andrew Davisonem v projektu Porgy and Bess.

Petr Kroutil – tenor sax, vocal, flute; Ondřej Kabrna – piano, keyboard; Vít Švec – bass; Michal Hejna – drums; Imran Musa Zangi – percussions; Barbora INX Řeháčková - vocal

Rastafidli Orkestra
RFO se začali zhmotňovat během léta 2008. Postupem času se počet členů ustálil na devíti. Polovinu kapely tvoří mladí hudební veteráni působící v minulosti i současnosti v hudebních tělesech nejrůznějšího zaměření, swing a dechovku nevyjímaje. Druhou méně početnou polovinu tvoří ještě mladší veteráni, neméně však nadějní. Orkestra se původně volně inspirovala tradičními jamajskými ska i reggae peckami a utvářela je k obrazu svému, často téměř nerozpoznatelnému. V současné době vytváří skladby zcela vlastního rázu, jež rychlým tempem přibývají a již tvoří naprostou většinu koncertního repertoáru.


Martin Hora – vocal, keyboards; Alžběta Dobnerová – vocal; Ondřej Čečrdle – tenor sax; Petra Hložková – alto sax; Petr Seghman – trombone; Petr Zahrádka – guitar; Pavel Dědek Bradáč – bass; Ondřej Hora – drums; Michal Vaanja Urbánek – percussions

Zeurítia
Zeurítia (Vendula Šmoldasová) je výjimečná jazzová zpěvačka, která si své místo v Česku vydobyla především svým brazilským projektem, ve kterém zpívá bossa novu a sambu v autentické portugalštině. V roce 2008 vydala u prestižního vydavatelství Animal music stejnojmennou debutovou desku Zeurítia, která se u nás řadí k nejprodávanějším titulům v oblasti jazzu. Na desce kromě jiného spolupracuje s polskými hudebníky pianistou Michalem Tokajem a basistou Michalem Baranským. Se svým současným projektem „Brand New Zeurítia“ se zaměřuje na jazzové písničky hrané bez bicích s hudebníky, kteří patří k tomu nejlepšímu, co česká jazzová scéna nabízí. Na koncertech uslyšíte zaranžované písně ve stylu Nat King Cole Trio a brazilské bossa novy a samby. Zaujme Vás komorní a u nás neobvyklý zvuk i celá energie kapely.


Zeurítia (Vendula Šmoldasová) – vocal; Libor Šmoldas – guitar; Jan Andr – piano; Petr Dvorský – bass

Saxtet Meets The Rhythm Section
Saxtet Slaný je původně komorní saxofonové těleso, které vzniklo koncem roku 2006 a s přestávkami funguje dodnes. Jedná se o volné sdružení přátel Rudolfa Hyšky, který členy souboru kdysi přivedl ke hře na plátkové nástroje, a usadil je postupně do saxofonové sekce slánského orchestru Beta. Saxtet se věnuje hudebním stylům, které jazz v jeho počátcích ovlivnily – ragtime a swing nevyjímaje.Doprovodná rytmicko-melodická sekce je z části složena z ostřílených slánských muzikantů, kteří své zkušenosti z hudebních souborů dob minulých předávají mladým talentovaným spoluhráčům. Tato mezigenerační kooperace tak tvoří energický doprovod známým swingovým melodiím, které ve Slaném hrál legendární Decimet pod taktovkou Vladimír Trska, který je také autorem všech aranží.


Milena Rubešová – altsax, clarinet, Petra Hložková – altsax, Ondřej Čečrdle – tenorsax, Rostislav Linda – tenorsax, Ján Eržiak – barytonsax, Václav Kučera – trumpet, David Kučera – keyboards, Martin Votýpka-Pecha – bass, Marek Seghman - drums

Stiff Trigger
Stiff Trigger je českoamerická rhythm & bluesová kapela, která vznikla v roce 2010 a svá oficiální vystupování zahájila od roku 2011. Skupinu tvoří profesionální muzikanti pohybující se v popředí české jazz-blues-rockové scény. Díky jednotlivým osobnostem kapela spojuje hudební styly jako je soul, blues, funky, groove, jazz a blues rock. Specifický zvuk kapely je tvořen hlavně souzvukem dvou klávesových nástrojů (piana a varhan Hammond) a také tím, že v kapele zpívají čtyři zpěváci, kteří se střídají na postu hlavního a doprovodného zpěvu. Zakladatelem skupiny je pianista a zpěvák Tomáš Homuta, který je převážně ovlivněn hudbou z let 60. a 70, ale zároveň se nechává inspirovat klasickým i moderním blues. Tomáš vystupuje již mnoho let na pražské bluesové scéně, kde měl možnost setkat se s vynikajícími muzikanty. Prvním členem plánované kapely se stal jazzový pianista a varhaník Jakub Zomer, kterého zaujala představa kapely o dvou hráčích na klávesy. Dalším členem se stala zpěvačka Vlaďka Svobodová, se kterou sTomáš seznámil při působení v kapele The Cell. Její soulový hlas a pěvecký výraz přináší kapele další rozměr. Další velkou osobností je fenomenální kytarista a zpěvák Dani Robinson (USA), který slavil velké úspěchy v Americe a Kanadě, kde např. se svým souborem cestoval jako předkapela Jimmyho Page a Roberta Planta na turné s názvem „Walking into Clarksdale". Na tomto turné si Dani zahrál i v legendární Madison Square Garden a Hollywood Bowl. Jako basista byl osloven Marek Eichlera bubenické křeslo po několika obměnách obsadil Tomáš Vokurka, se kterým se Tomáš setkal v kapele Romana Pokorného.

Matěj Ptaszek a Dobré ráno Blues Band
Bluesový zpěvák a hráč na foukací harmoniku Matěj Ptaszek sestavil novou kapelu, kterou nazval Dobré ráno blues band. Soubor sestavil po rozchodu úspěšné dvojice Beňa – Ptaszek a pokračuje s ním ve venkovském blues z povodí Mississippi. Na rezofonickou kytaru s ním hraje Vítek Kopecký (ex Hana Dundrová and The Kids) a na bicí a valchu Vladislav Sosna (ex OPSO). Matěj Ptaszek se od roku 2004 profesionálně věnuje hraní blues. Patří mezi evropskou špičku hráčů na foukací harmoniku a jako první Čech v novodobé historii byl pozván firmou Hohner na World Harmonica Festival 2009, na které účinkoval a kde byl vyhlášen objevem roku. Napsal přelomovou a obsáhlou učebnici foukací harmoniky a podílel se na vzniku hudby k filmům režiséra Ondřeje Trojana. Jeho styl je přirovnáván ke stylu slavného Sonnyho Terryho. Je znám i svou unikátní technikou zpívání (barokní kontra tenor).

Matěj Ptaszek – vocal, harmonica; Vít Kopecký – guitar, dobro; Vladislav Sosna – drums, washboards

Will Bernard Trio
Kytarista Will Bernard se narodil v kalifornském Berkeley a vyrůstal v Brooklynu. V mezinárodním měřítku se poprvé projevil jako člen kapely Peter Apfelbaum ́s Hieroglyphics Ensemble, a hrál také na slavném albu Dona Cherryho Multikulti. Od té doby Will figuruje na nahrávkách různých umělců od jazzu, přes world music a hip hop až k experimentální hudbě. V 90. letech se podílel na řadě projektů pod taktovkou producenta Lee Townsenda a mj. spolu s Charlie Hunterem hrál v úspěšné kapele T.J. Kirk, která v roce 1997 získala nominaci na Grammy za album If Four Was One. Will prorazil jako kapelník v roce 1998 nahrávkou Medicine Hat na Antilles / Polygram. V albu prokazuje svůj cit pro funky a soulový feeling. Následovala další dvě alba na vlastním labelu Dreck to Disk, poté debut na respektované Palmetto Records s názvem Party Hats, který vyšel v únoru 2007. Prezident nahrávací společnosti k tomu uvedl: „Byli jsme nadšení, že Will přišel do rodiny Palmetto Records. Je to citlivý hráč, který komponuje šlapavé skladbze svérázného úhlu pohledu. Party Hats by nejraději žily ve vašem autě.“ Album bylo v roce 2008 rovněž nominováno na Grammy. Na Blue Plate Special, další nahrávce pro Palmetto, zazní hráči jako Stanton Moore, Andy Hess nebo John Medeski. Will se v roce 2008 podílel na albu Night for Day sestavy Bernard – Emer – Lackner - Ferber na vlastní nové značce Brooklyn Jazz Underground. Na další desce Rockamovya si zahrál spolu s členy kapely Groundation a legendou regaae Leroyem „Horsemouth“ Wallacem. Will současně hodně koncertoval na podporu vlastních nahrávek, ale také s triem Stantona Moora. Hrává také s kapelou Robert Walter ́s 20th Congress nebo Groundation. Vystoupil na řadě známých festivalů jako Monterey, North Sea, SF Jazz, Bumbersoot, Be-bop and Brew, na festivalech v Montrealu nebo Vancouveru a mnoha klubech v USA a Kanadě. Na pódiu se často střídá s umělci, jako jsou Herbie Hancock, Jimmy McGriff, The Funky Meters, John Scofield, Medeski, Martin and Wood, Ziggy Modeliste nebo Charlie Hunter.

Will Bernard – guitar; Brian Charette – organ; Tomáš Hobzek - drums

Big Band Theory
Big Band Theory vznikl ze snahy realizovat původní skladby pro větší nástrojové obsazení. Je složen z profesionálních hráčů pražské jazzové scény, s chutí hrát skladby stylově zařaditelné mezi jazz-pop, fusion nebo latin. Pokud hraje převzaté skladby, tak vždy jen ve vlastní aranži, která zachovává osobitý zvuk tohoto netradičního seskupení.

Trumpets: Stanislav Zeman, Radim Knapp, Michal Gera Saxes: Petr Kalfus, Marek Buble, Honza Kyncl, Róbert Mitręga Trombon: Štěpán Janoušek Keyboards: Vít Pospíšil Guitar: Ondřej Fišer El. bass: Ondřej Podhajský Drums, leader: Filip Jeníček

The Bladderstones
The Bladderstones existují od sklonku roku 2010 a její členy od začátku vzájemně spojuje despekt k autoritám. Skupina ve svém melodicko-harmonickém shakeru míchá repertoár od tvrdého texaského blues se zřejmými odkazy na klasiku žánru, až po intimní specifické úpravy jazzových standartů (Steve Ray Vaughan, Robben Ford, Miles Davis, Jimmi Hendrix, Billy Cobham, The Cream, Chet Atkins, John Coltrane, Robert Johnson, Muddy Waters atd). V kapele se setkávají dvě hudební generace, a tím vzniká vyvážený mix mladé energie a dravosti s vyzrálou únavou, místy poklimbáváním. ̈Soubor tvoří kytarista Tomáš Frolík (*1993), jeden z nejtalentovanějších hráčů svojí generace, stipendista na London Center of Contemporary Music, dále baskytarista a zpěvák Johnny Judl, absolvent Pražské konzervatoře, multiinstrumentalista a člen skupiny Jablkoň. Na bicí nástroje hraje Tomáš Náprstek - žák Miloše Meiera, člen The Beatles revivalu The Basketles a spoluiniciátor celorepublikového youtube-projektu „Dream Theater Tribute“.

Bill Barrett & Ryan Donohue
Bill Barrett & Ryan Donohue je duem vynikajících amerických muzikantů, kteří mají těžiště své tvorby v New Orleans, blues, jazzu a gospelu. Kalifornský hráč na harmoniku a zpěvák Bill Barrett je světově uznávaným hráčem na tento nástroj. Českou republiku již navštívil s newyorskou kapelou Hazmat Modine, která ve svém repertoáru mísí žánry blues, jazz, folk a world music. Po koncertech, které u nás získaly velký ohlas, se Barrett do ČR vrací s kytaristou Ryanem Donohue. Ryan hrává v klubech v New Orleans s takovými hvězdami, jako jsou Huey Lewis and the News, Bo Diddley nebo The Neville Brothers. V Evropě je známý účastí v kapele Crazy Hambones, ve které působil několik let a která rovněž navštívila Českou republiku.

Bill Barrett – harmonica, vocal; Ryan Donohue - guitar