Rekapitulace

 47. Slánské jazzové dny jsou za námi

Poslední tóny jednoho z nejúspěšnějších ročníků festivalu jazzové hudby zazněly v neděli 24. listopadu 2013 v kapli muzea. Vynikající mladé pěvecké seskupení s názvem Skety bylo milým překvapením na závěr. Ale vezměme to od začátku.
Páteční večer zahájil v přísálí slánský Saxtet. Hráče, bývalé žáky pana učitele Hyšky, bylo možné slyšet již na jiných akcích JazzClubu Slaný a vzhledem k tomu, že přísálí bylo plné jejich příznivců, je pravděpodobné, že o nich ještě uslyšíme. Na hlavním pódiu se rozezněly první tóny na harmoniku Karla „Charlieho“ Slavíka, který spolu s Ľubošem Beňou udělal jistě radost posluchačům blues. Že bude páteční večer divácky úspěšnější, bylo jasné od chvíle, kdy započal předprodej vstupenek. Fanoušci skupiny Monkey Business využili první příležitosti, kdy tato kapela přijela do Slaného, a roztančili celý Grand. Není se čemu divit, z pódia zazněly ty nejznámější písně i novinky z letního alba. Matěj Ruppert, frontman skupiny, udržoval kontakt s diváky a k vidění tak byla jedna velká show. Komu příval hudby nestačil, pokračoval v tanci a zábavě v Šantánu s Bedřichem & Zoufalci. Někteří tradičně vydrželi až do ranních hodin.
Violinofon, část nástrojového obsazení The Swingin‘ Bastards, ozvláštnil sobotně odpolední koncert v kapli a skvěle korespondoval se zpěvem Doris a Sophie Lamošových. Nadšení pro swingovou hudbu a radost z vystoupení jen podporuje kvalitu obou těchto mladých talentovaných zpěvaček. Kdo čekal v přísálí Grandu průměrný žákovský big band, určitě se s zaujetím zastavil a zaposlouchal. Big Band hraběte Šporka pod vedením Martina Brunnera předvedl profesionální výkon včetně zdařilých sólových partů. Zpěvačku Denise Gordon si ke spolupráci přizvali J.J. Jazzmen a její sametový hlas i spontánní vystoupení nadchlo mnohé návštěvníky Slánských jazzových dnů. Na spolupráci s něžným pohlavím vsadili i pánové Růžička, Kořínek a Vejvoda a na pódium tak přišlo V.S.O.P. Trio + 2. S uvedeným triem se představily dvě mladé jazzmenky, trumpetistka Štěpánka Balcarová a saxofonistka Markéta Smejkalová. Společně nám předvedli skladby z pera uvedených pánů, které mnozí starší jazzoví posluchači znají z LP Jazzové nebajky (1972). Po kratší přestavbě pódia nastoupilo Jonathan Crossley Trio (JAR/CZ) hrající muziku odpovídající spíš mladším ročníkům posluchačů, spojení jazzu se silně rockovým nádechem, a to vše doplněno funkovými a elektronickými vlivy. Závěrem v Grandu bylo vystoupení maďarského seskupení Djabe hrající hudbu na pomezí žánrů jazz & fusion s prvky world music. I přes prodlevu způsobenou delším zvučením skupina sklidila u posluchačů velký úspěch.
Tolik k 47. Slánským jazzovým dnům. JazzClub Slaný už se připravuje na ty následující, tedy čtyřicátéosmé, a Vám již nyní můžeme prozradit termín konání. V roce 2014 se festival bude konat ve dnech 21. – 23. listopadu. Do té doby nezapomeňte sledovat naše webové stránky, facebook a chodit na pravidelné jazzové večery, na které zveme vždy zajímavé hosty.
A protože tento článek čtete již po Novém roce, dovolte, abych Vám za JazzClub Slaný popřála mnoho úspěchů, spokojenosti a krásné hudby v roce 2014.


Jana Pospíšilová
 

Zde jako bonus fotografie z festivalu.