Blue Flower

55. SLÁNSKÉ JAZZOVÉ DNY

Zanedlouho Vám budou po roce opět otevřeny brány Městského centru, Grand Slaný a kaple Vlastivědného muzea ve Slaném za účelem osvěžení smyslů a kultivace ducha při poslechu kvalitní jazzové, bluesové a další spřízněné hudby, neboť co do počtu ročníků nejstaršího jazzový festivalu v ČR již prochází podzimními slánskými ulicemi a brzy zaťuká i u vás doma a zeptá se, zdali už máte vstupenku. Jaký program jsme pro festivalové dny 18. - 20. listopadu 2022 připravili tentokrát?

 

Pátek 18. listopadu

Městské centrum Grand 19:30

Big Band Beta Slaný

Big Band Beta tvoří více než dvacet muzikantů a dva zpěváci. Kapela vznikla v roce 1995 zásluhou tehdejšího kapelníka Rudolfa Hyšky jako pokračovatelka populárního slánského orchestru Alfa. Tvoří ji především žáci a absolventi Základní umělecké školy ve Slaném. Repertoár tvoří swing a hudba 30. až 80. let 20. století.

Skety

Vokální sextet Skety tvoří šest mladých českých zpěváků a muzikantů. Kapela na sebe upozornila v roce 2014, kdy získala Zlatý diplom a prestižní ocenění The Ward Swingle Award v kategorii Jazz na mezinárodní soutěži Vokal Total v rakouském Grazu. „Repertoár je u nás hodně otevřená záležitost a nezavíráme si dopředu dveře nikam,“ říká Petr Wajsar. Skládá se z jeho autorských písní a také z aranží jazzových standardů a popových či art-rockových skladeb – například od skupiny Pink Floyd.

Otto Hejnic Trio and Osian Roberts feat. Jan Fečo

Páteční večer v Grandu zakončí ceněné moderní jazzové trio s hosty, kteří zahrají dynamické současné znění žánru. Kapelník, bubeník a skladatel Otto Hejnic má za sebou mezinárodní spolupráci a figuruje na více než 40 albech různých žánrů. Do Slaného přiveze dva zajímavé hosty – oba saxofonisty – jednak Velšana Osiana Robetrse, který se po létech v Londýně trvale usadil v Čechách, jednak jednoho z nejmladších zástupců slavné hudební rodiny Fečů.

 

Restaurace na Střelně 23:30

Mucha

Velmi populární písničkářka, nonkonformní zpěvačka, kytaristka a srdcem punkerka Nikola Muchová a její kapela Mucha – to jsou dnes velmi známá jména české hudební scény. Můžeme je občas vidět i v televizi nebo zaslechnout v rádiu. Mucha se nebojí projevit své postoje a pobořit zažitá klišé a společenská tabu, vystoupit proti náboženskému fanatismu či sexismu. Kytarová kapela svůj rázovitý vztah ke společenské realitě nabízí v atraktivním humorném balení přímočarého rocku nebo též „femipunku“.

 

Sobota 19. listopadu

Kaple Zasnoubení Panny Marie 14:30

Vladivojna La Chia a Terezie Kovalová

Živé provedení autorských písní dobře známé ostravské zpěvačky, skladatelky a výtvarnice Vladivojny (akustická kytara, zpěv) doprovázené violoncellistkou Terezií Kovalovou jsou výjimečné svou interpretační hravostí, intimitou a neobvyklým hudebním napojením obou muzikantek. Terezie Vladivojnu doprovází již od roku 2007, což je na jejich pódiovém souznění znát. Texty Vladivojny, hlavně z posledních let, jsou rozmanité svou obrazotvorností, naléhavostí i rozpustilou poetikou. Délka programu cca 90 minut.

 

Městské centrum Grand 19:30

Laco Deczi & Celula New York

Enfant terrible československé jazzové scény se po letech vrací do Slaného se svou mezinárodní kapelou domovem v New Yorku. Laco od roku 1985 žije ve Spojených státech amerických, kde je dodnes lídrem kapely Celula New York. V USA vystupoval s velkou řadou skvělých jazzových muzikantů, jako jsou Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo a další. Vedle hudby proslul svým odporem ke komunismu, humorem a svérázným životním stylem.

Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet

Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet je společný projekt švédského kytaristy Alfa Carlssona a českého trumpetisty Jiřího Kotači. Tyto dva muzikanty spojilo studium v nizozemském Rotterdamu. V hudbě kvarteta se mísí vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní zvukovou kombinaci této kapely, která klade důraz na zvukovou pestrost, silné melodie a pracuje s propojováním odlišných hudebních tradic a kořenů jednotlivých členů formace.

Kyx Orchestra

Big band z východočeské Chrudimi vznikl v roce 2003 a postupně se vypracoval za žádané jméno jazzových festivalů. „Nové desetiletí si žádalo nových výzev a tak Kyx sáhnul po elektroničtějších aranžích… Konečně se také přikročilo k zahájení prací na prvním profilovém CD. Orchestr je nadále omlazován novými hráči, kteří musí podstoupit náročné několikakolové výběrové řízení, než jsou do rodiny kmenových hudebníků připuštěni a stávají se sami hráči kmenovými.

 

Restaurace na Střelně 23:30

Electro Swing Allstars

S tímto souborem zažijete jedinečnou party s rozvernou atmosférou 20. a 30. let ve stylovém provedení. Stálice českých tančíren představí mix starého jazzu a swingu se současnou elektronikou. Kapela vám bude servírovat energické sety toho nejzajímavějšího z electroswingové scény okořeněné divokými rytmy Balkánu. O půlnoci se na Střelně bude určitě tančit!

 

Neděle 20. listopadu

Kaple Zasnoubení Panny Marie 14:30

Crossover Quintet

Projekt vychází z autorské tvorby Marka Novotného na pomezí jazzu a klasické hudby. Repertoár kapely je založen na formátu klavírního tria, rozšířený o kontrabas a kouzelný hlas Josefíny Čermákové. Spojením kvinteta hudebníků, kteří jsou současně zpěváky, vzniká originální rámec koncertního představení s velkým důrazem na hlasové projevy jednotlivých instrumentalistů, kteří figurují i ve známých českých orchestrech. Délka programu cca 90 minut.