Blue Flower

Poděkování

Jsme moc rádi že se festival povedlo uskutečnit, děkujeme všem návštěvníkům za to že přišli a dobře se bavili, pořadatelům za jejich dobrou práci a kapelám za úžasnou muziku. Budeme se na Vás těšit v roce 2023.

Tato akce se konala za podpory Středočeského kraje, královského města Slaný a Ministerstva kultury České republiky. Jako další se na ní podíleli Nadace Český hudební fond, Nadace Život umělce a Nadační fond Kalich. Děkujeme za podporu.

Zde jsou fotografie z 55. ročníku Slánských jazzových dnů.

 
 

 

55. SLÁNSKÉ JAZZOVÉ DNY

Zanedlouho Vám budou po roce opět otevřeny brány Městského centru, Grand Slaný a kaple Vlastivědného muzea ve Slaném za účelem osvěžení smyslů a kultivace ducha při poslechu kvalitní jazzové, bluesové a další spřízněné hudby, neboť co do počtu ročníků nejstaršího jazzový festivalu v ČR již prochází podzimními slánskými ulicemi a brzy zaťuká i u vás doma a zeptá se, zdali už máte vstupenku. Jaký program jsme pro festivalové dny 18. - 20. listopadu 2022 připravili tentokrát?

 

Pátek 18. listopadu

Městské centrum Grand 19:30

Big Band Beta Slaný

Big Band Beta tvoří více než dvacet muzikantů a dva zpěváci. Kapela vznikla v roce 1995 zásluhou tehdejšího kapelníka Rudolfa Hyšky jako pokračovatelka populárního slánského orchestru Alfa. Tvoří ji především žáci a absolventi Základní umělecké školy ve Slaném. Repertoár tvoří swing a hudba 30. až 80. let 20. století.

Skety

Vokální sextet Skety tvoří šest mladých českých zpěváků a muzikantů. Kapela na sebe upozornila v roce 2014, kdy získala Zlatý diplom a prestižní ocenění The Ward Swingle Award v kategorii Jazz na mezinárodní soutěži Vokal Total v rakouském Grazu. „Repertoár je u nás hodně otevřená záležitost a nezavíráme si dopředu dveře nikam,“ říká Petr Wajsar. Skládá se z jeho autorských písní a také z aranží jazzových standardů a popových či art-rockových skladeb – například od skupiny Pink Floyd.

Otto Hejnic Trio and Osian Roberts feat. Jan Fečo

Páteční večer v Grandu zakončí ceněné moderní jazzové trio s hosty, kteří zahrají dynamické současné znění žánru. Kapelník, bubeník a skladatel Otto Hejnic má za sebou mezinárodní spolupráci a figuruje na více než 40 albech různých žánrů. Do Slaného přiveze dva zajímavé hosty – oba saxofonisty – jednak Velšana Osiana Robetrse, který se po létech v Londýně trvale usadil v Čechách, jednak jednoho z nejmladších zástupců slavné hudební rodiny Fečů.

 

Restaurace na Střelně 23:30

Mucha

Velmi populární písničkářka, nonkonformní zpěvačka, kytaristka a srdcem punkerka Nikola Muchová a její kapela Mucha – to jsou dnes velmi známá jména české hudební scény. Můžeme je občas vidět i v televizi nebo zaslechnout v rádiu. Mucha se nebojí projevit své postoje a pobořit zažitá klišé a společenská tabu, vystoupit proti náboženskému fanatismu či sexismu. Kytarová kapela svůj rázovitý vztah ke společenské realitě nabízí v atraktivním humorném balení přímočarého rocku nebo též „femipunku“.

 

Sobota 19. listopadu

Kaple Zasnoubení Panny Marie 14:30

Vladivojna La Chia a Terezie Kovalová

Živé provedení autorských písní dobře známé ostravské zpěvačky, skladatelky a výtvarnice Vladivojny (akustická kytara, zpěv) doprovázené violoncellistkou Terezií Kovalovou jsou výjimečné svou interpretační hravostí, intimitou a neobvyklým hudebním napojením obou muzikantek. Terezie Vladivojnu doprovází již od roku 2007, což je na jejich pódiovém souznění znát. Texty Vladivojny, hlavně z posledních let, jsou rozmanité svou obrazotvorností, naléhavostí i rozpustilou poetikou. Délka programu cca 90 minut.

 

Městské centrum Grand 19:30

Laco Deczi & Celula New York

Enfant terrible československé jazzové scény se po letech vrací do Slaného se svou mezinárodní kapelou domovem v New Yorku. Laco od roku 1985 žije ve Spojených státech amerických, kde je dodnes lídrem kapely Celula New York. V USA vystupoval s velkou řadou skvělých jazzových muzikantů, jako jsou Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo a další. Vedle hudby proslul svým odporem ke komunismu, humorem a svérázným životním stylem.

Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet

Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet je společný projekt švédského kytaristy Alfa Carlssona a českého trumpetisty Jiřího Kotači. Tyto dva muzikanty spojilo studium v nizozemském Rotterdamu. V hudbě kvarteta se mísí vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní zvukovou kombinaci této kapely, která klade důraz na zvukovou pestrost, silné melodie a pracuje s propojováním odlišných hudebních tradic a kořenů jednotlivých členů formace.

Kyx Orchestra

Big band z východočeské Chrudimi vznikl v roce 2003 a postupně se vypracoval za žádané jméno jazzových festivalů. „Nové desetiletí si žádalo nových výzev a tak Kyx sáhnul po elektroničtějších aranžích… Konečně se také přikročilo k zahájení prací na prvním profilovém CD. Orchestr je nadále omlazován novými hráči, kteří musí podstoupit náročné několikakolové výběrové řízení, než jsou do rodiny kmenových hudebníků připuštěni a stávají se sami hráči kmenovými.

 

Restaurace na Střelně 23:30

Electro Swing Allstars

S tímto souborem zažijete jedinečnou party s rozvernou atmosférou 20. a 30. let ve stylovém provedení. Stálice českých tančíren představí mix starého jazzu a swingu se současnou elektronikou. Kapela vám bude servírovat energické sety toho nejzajímavějšího z electroswingové scény okořeněné divokými rytmy Balkánu. O půlnoci se na Střelně bude určitě tančit!

 

Neděle 20. listopadu

Kaple Zasnoubení Panny Marie 14:30

Crossover Quintet

Projekt vychází z autorské tvorby Marka Novotného na pomezí jazzu a klasické hudby. Repertoár kapely je založen na formátu klavírního tria, rozšířený o kontrabas a kouzelný hlas Josefíny Čermákové. Spojením kvinteta hudebníků, kteří jsou současně zpěváky, vzniká originální rámec koncertního představení s velkým důrazem na hlasové projevy jednotlivých instrumentalistů, kteří figurují i ve známých českých orchestrech. Délka programu cca 90 minut.

 

55. SLÁNSKÉ JAZZOVÉ DNY

Všechny přátele jazzového dění ve Slaném informujeme, že letošní 55. ročník Slánských jazzových dnů se letos uskuteční 18. - 20. listopadu 2022. Festival opět přínáší třídenní koncertní přehlídku, která představí jazzové umělce z České republiky a ze zahraničí. Zde jsou podrobné informace o jednotlivých vystupujících.
 
Předprodej vstupenek probíhá prostřednictvím kulturních zařízení města Slaný, prodej vstupenek je možný i na místě:
 

Plakát 55. ročníku SJD ke stažení ZDE.

 

Páteční večer v MC Grand zahájí skupina BETA. Tvoří ji především žáci a absolventi Základní umělecké školy ve Slaném. Kapela vznikla zásluhou tehdejšího kapelníka Rudolfa Hyšky jako pokračovatelka populárního slánského orchestru Alfa. Jako další přivítáme skupinu SKETY, populární vokální sextet tvoří šest mladých českých zpěváků a muzikantů. Kapela na sebe upozornila již v roce 2014, kdy získala několik ocenění. Po dynamickém začátku jeviště obsadí Otto Hejnic Trio and Osian Roberts feat. Jan Fečo. Můžete se těšit na moderní jazzové trio s hosty, kteří zahrají dynamické současné znění žánru. V Restauraci na Střelně nás poté čeká Mucha. Velmi populární písničkářka, nonkonformní zpěvačka, kytaristka a srdcem punkerka. Rozeznatelný zvuk již léta spolu určuje kytarista Petr Zavadil, který krom Muchy působí také ve skupině Ty Syčáci.

Vladivojna La Chia a Terezie Kovalová bude návštěvníky vítat při příchodu na sobotní odpolední koncert v Kaple Zasnoubení Panny Marie. Živé provedení autorských písní dobře známé ostravské zpěvačky, skladatelky a výtvarnice Vladivojny doprovázené violoncellistkou Terezií Kovalovou jsou výjimečné svou interpretační hravostí, intimitou a neobvyklým hudebním napojením obou muzikantek.

Sobotní večer v MC Grand zahájí obstará Laco Deczi & Celula New York. Enfant terrible československé jazzové scény se po letech vrací do Slaného se svou mezinárodní kapelou domovem v New Yorku. Následovat bude Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet, v jejichž hudbě se mísí vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní zvukovou kombinaci této kapely. Na závěr druhého hlavního večera nemůže chybět big band. Kyx Orchestra z východočeské Chrudimi vznikl v roce 2003 a postupně se vypracoval za žádané jméno jazzových festivalů.

Na Electro Swing Allstars roztančí after party v Restauraci na Střelně. Atmosféra letošních Slánských jazzových dnů dozní v nedělní kapli prostřednictvím Crossover Quintet. Projekt vychází z autorské tvorby Marka Novotného na pomezí jazzu a klasické hudby. Repertoár kapely je založen na formátu klavírního tria, rozšířený o kontrabas a kouzelný hlas Josefíny Čermákové.

Festivalem bude provázet paní Veronika Koloušková.

 

PÁTEK 18. 11. 2022
Městské centrum Grand Slaný od 19:30 do 23:00

After party Restaurace na Střelně

SOBOTA 19. 11. 2022
Kaple muzea od 14:30

After party Restaurace na Střelně


NEDĚLE 20. 11. 2022
Kaple muzea od 14:30

Na pořádání tohoto ročníku festivalu přispěli: