Blue Flower

54. SLÁNSKÉ JAZZOVÉ DNY

Zanedlouho Vám budou po roce opět otevřeny brány Městského divadla Slaný a kaple Vlastivědného muzea ve Slaném za účelem osvěžení smyslů a kultivace ducha při poslechu kvalitní jazzové, bluesové a další spřízněné hudby, neboť co do počtu ročníků nejstaršího jazzový festivalu v ČR již prochází podzimními slánskými ulicemi a brzy zaťuká i u vás doma a zeptá se, zdali už máte vstupenku. Jaký program jsme pro festivalové dny 19. - 21. listopadu 2021 připravili tentokrát?

Pátek 19.11.2021 - Městské divadlo Slaný od 19:30

Začátek bude patřit souboru Noční optika. Jedná se o český instrumentální kvintet, jehož výchozím polem je zčásti jazz a zčásti klasická hudba. Výsledkem je jakási periferie jazzového mainstreamu, zvuk stejně vibrující pulzujícím rytmem jako prodchnutý ponurými melodiemi.

 • Jakub Dvořáček – piano, klávesy
 • Mirek Nosek – kytary, ukulele
 • Štěpán Zbytovský – flétna, basový klarinet
 • Jan Keller – basová kytar, violoncello
 • Jan Dvořák – bicíNásledně Vás zaručeně rozehřeje přední český jazzový pianista a hudební skladatel Emil Viklický se svojí skupinou Emil Viklický Trio. Emil Viklický původně vystudoval matematiku na Přírodovědecké fakultě Palackého univerzity v Olomouci, ale poměrně záhy se obrátil k hudbě – zejména jazzu – a začal koncertně vystupovat. V 70. letech hrál v orchestru SHQ Karla Velebného a v Super Quartetu s Jiřím Stivínem. V letech 1977–1978 studoval jazz na Berklee College v USA. Kromě jazzu je také činný na poli vážné hudby, je autorem tří oper: Faidra, která vyhrála v mezinárodní soutěži Nová Opera pro Prahu 2000, komorní opery Oráč a smrt, inspirované disputací Jana ze Žatce, a opery Máchův deník aneb Hynku, jak si to představuješ? napsané pro Národní divadlo.

 • Emil Viklicky klavir
 • Petr Dvorsky - bass
 • Cyril Zelenak
 • Tomas Hobzek - drum

Pátek 19.11.2021 - After party Restaurace na Střelně od 23:00

Krajina Ró - Hudebně zkušení muži a talentovaná dívka tvoří nový projekt nazvaný Krajina Ró. Na české hudební scéně se začíná rozprostírat prostor pro pět ostřílených muzikantů a jejich žánrově bezbřehé hudební nápady. Společně vytvářejí skladby s místy zadumanou či konejšivou, jindy lehce zneklidňující až temnou atmosférou.

 • Michal Němec (zpěv, kytara)
 • Tomáš Frolík (kytary, efekty, syntetizátor)
 • Johnny Judl Jr. (baskytara, efekty)
 • Michael Nosek (bicí, perkuse, efekty)
 • Anna Břenková (zpěv)

Už jsme doma - je známá progresivní česká rocková kapela. Stylově lze jen těžko kapelu obecně charakterizovat: jejich hudba v sobě kombinuje jakýsi druh intelektuálního punku, slovanskou hudební provokaci, africké rytmy, orchestrální punk, funky, ska, gregoriánské chorály, avantgardní melodie, disharmonii, korozi, epileptické a chaotické rytmy – a mnoho dalšího. Její žánr se někdy označuje jako post-punk nebo jazz-punk. 

Sobota 20.11.2021 - Kaple Zasnoubení Panny Marie Slaný od 14:30

MarZ - hudební vesmír zpěvačky, kytaristky a písničkářky Markéty Zdeňkové. Její písně se pohybují na orbitě témat od upřímných zpovědí přes žertovné hříčky až po šamanský rituál. Píše převážně v češtině a má schopnost vytvořit nápadité melodie a zároveň zachovat přirozenost svého mateřského jazyka. Díky tomu nachází stále se rozrůstající publikum napříč žánry i generacemi. Jádro MarZu tvoří vedle Markéty spoluzakladatel kapely trombónista a zpěvák Štěpán Janoušek, výjimečný instrumentalista současné mladé pražské (nejen jazzové) scény. Jeho rukopis je výrazně vepsán do kapelních aranžmá. První album Na rozcestí, natočené v duu, bylo zdařilým úvodem do zvukové krajiny MarZu. V roce 2018 vznikla pětičlenná kapela příchodem Dalibora Hrubeše (elektrické kytary), Miloše Klápště (baskytara, synth, vokály) a Vítězslava Patočky (bicí). Tato formace posílila a posunula Markétiny písně do nové dimenze. V březnu 2020 vydali své eponymní album MarZ u labelu Tranzistor.

 • Markéta Zdeňková – voc, g;
 • Štěpán Janoušek – trb, voc, synth;
 • Dalibor Hrubeš – g;
 • Miloš Klápště – b, voc synth;
 • Vítězslav Patočka – dr.

Sobota 20.11.2021 - Městské divadlo Slaný od 19:30

Sobotní večer v divadle zahájí jedna z našich nevětších blues rockových legend skupina FLAMENGO. Českým fanouškům ji není třeba dlouze představovat, vždyť kdo by neznal, tak zásadní album jako bylo Kuře v hodinkách. FLAMENGO reunion session navazuje na období let 1970– 1971, kdy za mikrofonem zněl hlas Ivana Khunta. Program nesoucí název Stále dál… se bude opírat právě o pecky, které Flamengo v tuto dobu hrálo. Uvidíte Pavla Fořta (kytara) a Vladimíra „Gumu“ Kulhánka (baskytara), kteří oba pamatují zlatou éru Flamenga. Doplní je Jan Holeček (Hammond B3, zpěv), Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí, vokály) a stálý host Vladimír Boryš Secký (saxofon a flétna). 

Druhým vystupujícím v sobotním večeru bude Ochepovsky Project feat ILÆY. Ochepovsky Project je kapela skladatele a kytaristy Igora Ochepovského, který je původem z Ruska, ale už řadu let žije v Praze. Projekt je známý svým ojedinělým eklektickým zvukem, ve kterém se prolínají vlivy jazzu, neo-soul, vážné hudby a elektroniky. V roce 2016 vyšlo debutové album I’m The Wind, které dostalo spoustu pozitivních ohlasu v médiích a hudební komunitě. Na začátku roku 2019 vydali nové EP. Na koncertě vystoupí spolu s Ilæy, v Turecku narozenou, ale v Praze usazenou zpěvačkou, která se v dubnu 2020 dostala do finální trojice talentové soutěže 1Band2Play spolu s duem Laokoon a písničkářkou Amelií Sibou. Kombinace těchto jedinečných muzikantů bude jistě výjimečná.

Sobota 20.11.2021 - After party Restaurace na Střelně od 23:00

Marcel Gidote's Holy Crab - Plzeňská jazzrocková formace, inspirovaná vývojem psychedelické hudby od 60. let po současnost, vydala v lednu minulého roku EP svých prvotin pod názvem Bay Of Roots u vydavatelství Polí5. V témže roce se dostala do semifinále jazzové soutěže Jazzfruit a byla vybrána do mezinárodní soutěže Jazz in the Park konané v Rumunsku.


Kill the Dandies! - Kill the Dandies! je hudební skupina která vznikla v Praze v roce 2007 a tvoří ji La Petite Sonja, Hank J. Manchini, Vratislav Placheta a Petr Janák. Od počátku vycházejí z post punkových kořenů a ve své tvorbě se inspirují garážovým a psychedelickými rockem s výraznými přesahy do dalších žánrů

Blue Chesterfield - Mix country, noise a shoegazu, to vše v garážovém lo-fi zvuku. Blue Chesterfield hraje v sestavě zpěv, bicí, saxofon, občasně také violoncello. Podmanivému, osobitému a intimnímu mixu country, noisu a shoegazu vévodí výrazný sebevědomý vokál přáteli zapomenutého kovboje někde na kraji světa. To vše v garážovém lo-fi zvuku, který přidává nahrávce na autenticitě.

Neděle 21.11.2021 - Kaple Zasnoubení Panny Marie Slaný od 14:30

Načeva - je česká zpěvačka, šansoniérka, milovnice poezie a herečka. Vydala celkem 10 studiových alb ve spolupráci s muzikanty jako Michal Pavlíček, Justin Lavasch, Tentato, DJ Five nebo Pavel Bořkovec Quartet. Účinkovala v A-studiu Rubín, Ha-divadle, dosud působí v divadle Sklep a Minor.  Její hudební tvorba je výjimečná mimo jiné také tím, že často spolupracuje s předními českými hudebníky či literáty, například s žádostí o texty písní oslovila Jáchyma Topola, vystupovala s Michalem Pavlíčkem a dalšími.